رونی ویلان – اسطوره باشگاه لیورپول

رونی ویلان، متولد 1961، فوتبال خود را در لیگ کوچک ایرلند آغاز کرد، قبل از اینکه در سال 1979 با لیورپول تحت مربیگری باب پیزلی در سال 1979 با قیمت کاهش یافته 35،000 پوند به خدمت گرفته شود. امضای ویلان سرمایه گذاری بسیار زیرکانه ای بود که او ادامه داد. کاپیتان باشگاه و بیش از 400 بازی برای لیورپول.

ویلان یک هافبک ماهر کار دشواری بود،  لیورپول فوتبال مالی کسب درآمد که می‌تواند در مواقع لزوم به عنوان حریف بازی کند، او اولین بازی خود را در برابر استوک سیتی در سال 1981 انجام داد و اولین بازی خود را با گل 3-0 تاج گرفت.

فصل 1981-1982 بود که رونی ویلان یک جایگاه ثابت در تیم اصلی لیورپول ایجاد کرد، فصلی که لیورپول با بررسی دو گل مقابل اسپرز در فینال، لیورپول جام لیگ کوچک را برد. لیورپول سپس قهرمان لیگ لیتل شد و گویی همین برای اولین فصل کامل او کافی بود، ویلان به عنوان بازیکن جوان سال انتخاب شد.

ویلان پس از جانشینی نقش هافبک خود از ری کندی بزرگ، فوراً به این نقش رسید و هرگز به عمق خود در این تیم بزرگ لیورپول نگاه نکرد. آنها عنوان لیگ کوچک و جام لیگ کوچولو را در فصل بعد ذخیره کردند، و ولان دوباره در فینال، این بار مقابل منچستر یو، بازبینی کرد. اس ..

اوضاع برای لیورپول بهتر شد زیرا در فصل 1984 آنها سه گانه جام را به دست آوردند، عنوان لیگ کوچک، جام لیگ کوچک و اضافه شدن نه چندان کوچک جام اروپای غربی را حفظ کردند، زیرا لیورپول برای چهارمین بار این جام را به دست آورد.

علیرغم یک فصل شگفت‌انگیز بدون جام در طول سال 1985، رونی ویلان در فصل 1985/86 یک فصل عالی را پشت سر گذاشت، زیرا لیورپول با شکست دادن حریفان مرسی ساید، اورتون در فینال، جام لیگ کوچک و جام حذفی را به دست آورد.

پس از از دست دادن بخش زیادی از فصل 1987/1988 به دلیل مصدومیت و از دست دادن جایگاه خود در تیم به نایجل اسپکمن، رونی در فصل بعد بازگشت و پس از مصدومیت طولانی مدت جو هانسن کاپیتان باشگاه شد، زیرا لیورپول جام حذفی را در جام حذفی به دست آورد. فصل 1988/89، اما به سختی قهرمانی لیگ کوچک را از دست داد زیرا سیستم در ثانیه های پایانی فصل گلزنی کرد تا عنوان قهرمانی را به دست آورد.

ویلان اصلی‌ترین تیم لیورپول بود که در سال 1990 عنوان قهرمانی را پس گرفت، اما به دلیل مصدومیت و ظهور بازیکنان جدید، حضور رونی ویلان برای لیورپول در حال کاهش بود. رقابت برای جایگاه خود با بازیکنانی مانند چارلی مک منمن و جیمی ردنپ و او لیورپول را به ساوتند یو ترک کرد. س . در سال 1994 پس از انجام 443 بازی و بررسی 73 گل، او همیشه یک اسطوره تیم فوتبال لیورپول باقی خواهد ماند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *